Jak przygotować pliki
Jak przygotować pliki do druku

Wskazówki Ogólne
Aby spełnić oczekiwania względem jakości produktu finalnego przy druku offsetowym materiały do druku powinny być przygotowane wg. obowiązujących zasad poligrafii. Opisujemy w tym dziale najważniejsze z nich o których nie powinniśmy zapominać przygotowując projekt do druku:
Rodzaje Plików: Akceptujemy większość plików z najpopularniejszych programów graficznych:
PDF (rekomendowany) - Acrobat, Indesign, Corel, Photoshop
Rekomendowany format plików to PDF. Najszybszy proces weryfikacji. Jeśli praca zawiera 2 lub więcej stron należy je umieścić wg kolejności w jednym pliku PDF.
Pozostałe formaty - dłuższy proces weryfikacji.
PSD, TIFF - Photoshop, Adobe Illustrator, Corel
AI, EPS - Adobe Illustrator
JPG - Photoshop, Adobe Illustrator, Corel
Rozdzielczość: W druku offsetowym rekomendowana rozdzielczość to 300DPI. W przypadku wydruków z ploterów wielkoformatowych np. Plakaty na sztuki czy banery, rozdzielczość może być nieco niższa jednak nie powinna być niższa niż 200DPI.

Pomocne makiety projektów
Umieszczanie i praca z tekstami

Kolorystyka CMYK
Kolorystyka PANTONE
Wymagane! Spady w projekcie. Co to są spady?
Pierwsze zdjęcie przedstawia projekt wykonany bez spadów w formacie A6 (105 x 148 mm), niebieskie linie symbolizują krawędzie formatu / linie cięcia.

Projekt został przygotowany w formacie finalnym bez spadów. Po druku cięcie do formatu odbywa się w stosie kilkudziesięciu lub nawet kilkuset arkuszy drukarskich. Arkusze drukarskie zawierają wielokrotność formatu finalnego. Dla przykładu na formacie A1 znajduje się aż 32 różnych projektów ulotek A6 które drukowane są jednocześnie.


Ze względów technologicznych nawet nieznaczne przesunięcie względem siebie arkuszy papieru w stosie powoduje, że linia cięcia w poszczególnych arkuszach może wypaść w innym miejscu. W wyniku czego efektem będzie przesunięcie tła z naszego przykładowego projektu a efekt finalny mało estetyczny. Na poniższym zdjęciu widać, że cięcie nastąpiło poza formatem w wyniku czego mamy nieregularne białe paski papieru na krawędziach projektu z prawej strony i na dole.


Unikamy tego efektu poprzez dodanie do formatu A6 po 3 mm na każdym boku formatu 3 mm z prawej, 3 mm z lewej, 3 mm na górze i tyle samo na dole.

Drukując format rzeczywiście większy od końcowego mamy margines w którym mieści się tolerancja nieznacznych przesunięć arkuszy podczas cięcia w wyniku czego tło zachowane zostaje na całej powierzchni ulotki i uzyskujemy pożądany efekt finalny.

Kilka przykładów jak uniknąć błędów z innymi elementami graficznymi
Spady i zdjęcia w tle


Spady i elementy graficzne/zdjęcia stykające się z krawędzią formatu


Spady i elementy graficzne/loga stykające się z krawędzią formatu


